Tarptautinė elementariųjų dalelių fizikos meistriškumo pamoka

Vasario 24 d. Sofijos Kovalevskajos gimnazijos mokiniai dalyvavo kasmetiniame renginyje – tarptautinėje elementariųjų dalelių fizikos meistriškumo pamokoje. Kiekvienais metais šis renginys, organizuojamas universitetų bei kitų mokslo institucijų, visame pasaulyje pritraukia tūkstančius moksleivių bei studentų. Renginyje moksleiviai išklausė kelias paskaitas. Paskaitų metu susipažinome su Europos branduolinių tyrimų organizacija (CERN), Lietuvos mokslininkų dalyvavimu CERN veikloje, elementariųjų dalelių detektoriais ir elementariųjų dalelių greitintuvais. Taip pat mums pasakojo, kaip pakliūti į CERN, kaip vyksta praktika CERNe. Paskaitos kulminacija buvo tai, kad dalyviai turėjo tapti „mokslininkais“ – analizuoti Kompaktiškojo miuonų solenoido (CMS) duomenis. Jiems reikėjo peržiūrėti 50 CERN CMS detektoriumi užfiksuotų protonų susidūrimų įvykių „nuotraukų“, naudojantis specialia (iSpy WebGL) programa atpažinti užfiksuotus elektronų ir miuonų (bei jų antidalelių) pėdsakus bei nuspręsti, ar matomas įvykis galėtų būti 𝑊, 𝑍 arba Higso bozono įvykis. Dienos pabaigoje moksleiviai dalyvavome video konferencijoje su CERN darbuotojais bei meistriškumo pamokos organizatoriais, kurios metu dalyvių duomenų analizės buvo sujungiamos į vieną histogramą bei aptariami praktinio darbo rezultatai.

Rekomenduojame dalyvauti renginyje kitais metais tiems moksleiviams, kurie siekia pažinti fizikos mokslą.

Edvin Macel, Artiom Karpenkov  IVc klasė

• IMC_2021-02-24